Kierowanie zespołem, a siła autorytetu

kierowanie zespołem a siła autorytetuNa autorytecie możemy zbudować silny i efektywny zespół, dzięki któremu osiągniemy wspólnie zamierzone cele. Kierownik zespołu handlowców z autorytetem to taki, którego podwładni darzą szacunkiem i w pełni zaufaniu i zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki.

Zajmując określone stanowisko kierownicze otrzymujemy niejako z urzędu tzw. autorytet formalny. Niestety szybko możemy go utracić, jeśli nie będziemy na niego odpowiednio pracować i nie przekształcimy go w autorytet nieformalny, opierający się na profesjonalizmie zawodowym i swoistych cechach charakteru. To w jaki sposób kierujemy zespołem, jakim jesteśmy szefem i w jaki sposób traktujemy podwładnych, ma ogromne znaczenie i bezpośrednio wpływa na to jak postrzegają nas inni?

Na siłę naszego autorytetu składa się kilka najważniejszych czynników. Wiedza, doświadczenie i umiejętności, czyli jednym słowem kompetencje zawodowe. Relacje z podwładnymi, opierające się na szczerej, otwartej komunikacji, wzajemnym szacunku i zrozumieniu oraz konsekwencji w działaniu i egzekwowaniu powierzonych zadań. Przestrzeganie zasad moralnych, odpowiedzialność oraz spójność działania – nie tylko na gruncie zawodowym, ale także w życiu osobistym.

Zbudowanie swojego autorytetu u podwładnych wymaga czasu, wytrwałości i wielu różnych sytuacji. To także nieustanna praca nad jego utrzymaniem.

One thought on “Kierowanie zespołem, a siła autorytetu

  1. Jak dla mnie największy autorytet ma osoba, która zna się na swojej pracy, umie zarządzać ludźmi i przestrzega norm moralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*